Ölü Deniz Parşömenleri – V


Daha önceki yazılarımızda ölü deniz parşömenlerinde yazılı bulunan karanlığın oğullar ile ışığın oğulları arasındaki savaşı ve Mesih’in kimliğini açıklamıştık.

Bu yazımızda Tevrat ve Ölüdeniz parşömenlerinde yazılı Türklere verilen toprakları araştıracağız.

© Copyright (yazının her türlü hakkı korunmuştur; fikir ve sanat eserleri kanuna göre kısmen yada tamamen alıntı yapılamaz.)

Ölüdeniz parşömenlerine göre; (Kumran Yazıtları; Geza Vermes Sy: 471-479) (1)

“Ben Nuh erkek oldum. … kızı Amzara’yı karım saydım. Karım gebe kaldı ve bana üç çocuk doğurdu.  (Tufandan önce) Kardeşlerimin kızları ile evlendirdim. Kızlarımı kardeşlerimin oğullarına verdim. Hayalimde bana cennetin oğullarının (düşen melekler) yaptıkları anlatıldı. … bu sırrı sakladım. Kutsal olanın bir haberi bana seslendi.” (gemiyi yapması, yeryüzündeki ve gökyüzündeki hayvanları gemiye bindirmesi isteniyor)

“Gemi Ararat (HWRRT) dağına oturunca, (geminin önünde sunakta) büyük bir yangın… (ateş yaktı) Bütün yeryüzü için bağışlanma diledim. … eti ateşe atıp yaktım. … ikinci olarak kanlarını sunağın dibine serptim. üçüncü olarak kumruları… sunu olarak sunağın üzerine… sunağın üzerine… yağla ve güzel koku ile yoğrulmuş un koydum.  … bunların üzerine tuz ektim. Sunumun kokusu göklere kadar yayıldı.” (Hikaye burada kesiliyor ama anlatım Sümer tanrısı Kurnaz Enki hikayesine benziyor. Sümer tabletlerine göre sunumun kokusu göklere çıkınca, tufandan kaçan tanrılar kokuyu alır ve sinekler gibi sunağa doluşur. Bu yüzden kötü tanrıların başına (iblise) Baalzebub yani “sineklerin tanrısı” denmektedir. -2-)

Hz. Nuh’un indiği yer Ararat (HWRRT) dağı, bugünün Ağrı Dağı değil, eski çağlardan bu yana Ararat bölgesi içinde kalan Cudi Dağlarıdır. (Bu konuda daha ayrıntılı bilgi için Nuh Tufanı yazımızı okuyabilirsiniz. Hz. Nuh’un gemisinin ve Hz. Ademin ve Hz. Nuh’un mezarının Nemrud Dağındaki taşlar ile kaplı kıyamete kadar açılamayacak biçimde yapılmış höyükte olduğunu ispatlanmıştı.)

adiyaman_nemrut_dagi

Ölüdeniz Parşömenleri’ni okumaya devam edelim. “Ararat Dağlarında (dikkat edin; “dağları” deniyor) Ben ve oğullarım, oğullarımın oğulları … Tufandan iki yıl sonra ilk oğlum Sam’ın oğlu Arpakşat doğdu. Sam’ın oğulları Elam, Asur, Arpakşat, Lud ve Aramdı ve beş kızı vardı. Ham’ın oğulları Kuş, Misrain, Put ve Kenan ve beş kız. Yafet’in oğulları; Gomer, Magog, Med, Yavan, Tuval, Meşek, Tiras, (Tirak diye okunabilir ve Trak-yalılar olabilir -3-) ve dört kız. Ben ve oğullarım yeryüzünde yayılmaya başladık. … Bizi helak olmaktan kurtaran Göklerin Rabbine, En Yüce Tanrıya, Yüce Olan’a şükrettim.” (dikkat edin Yahova demiyor)

ScreenHunter_523 Aug. 22 01.51

(en eski Babil kaynaklı yeryüzü haritası;  Fırat ve Dicle, altta umman denizi ve yukarıda Hazar denizi görülmektedir. Çünkü bilinen (ortadoğu’da) tüm yerler bu kadardır.)

(Nuh yeryüzünü oğulları arasında paylaştırıyor;) ” Tina nehri… kadar … bütün kuzey toprakları ve üzerindekiler… yükselene dek… bu sınır Büyük Denizin suların… geçecek… Yafet’in ve soyunun edebi mirası olacak.  …. Oğlum Sam mirasını kendi oğulları arasında bölüştürdü. Dicle nehrinin sularından Kızıldeniz’ e kadar uzanan ve batıda Asur topraklarına kadar uzanan kuzey toprakları Elam’ın payı idi. Aram’a düşen toprak iki nehir arasındaki Asur topraklarına kadar uzanıyordu. …. Bu Öküz Dağı ve batı yönünde Magog’a kadar uzanan … doğu… kuzeyde… ve üç toprağın birleştiği yerden (Sam oğlu) Arpakşat’a (ait sınıra) ve oradan güneye yönelen sınıra kadar uzanan Fırat ile sulanan bütün topraklar ve bütün … bunların arasında kalan bütün ovalar ve vadiler ve körfezin ortasındaki ada (Keşm Adası) (Yafet’in oğlu) Gomer’in oğullarının (olacak).  … Amana’dan Fırat’a kadar …. babası Nuh’un böldüğü ve kendisine verdiği pay… Yafet mirasını oğulları arasında böldü. İlk olarak Tina nehrine kadar uzanan toprakları Gomer’e verdi. sonra Magog’a, Med’e ve Yavan’a Lud’un yanındaki adaları verdi. İkinci körfezi Tuval’a verdi. Mesek’e deniz… ve Ham’ın oğullarının sınırına kadar uzanan … ” (parşömen çok parçalı oldu için okunamamış veya kasıtlı olarak parçalar birleştirilmemiş olabilir. Ama yazılanlardan bir harita çıkabiliyor)

Yafet’in oğulları; Gomer, Magog, Med, Yavan, Tuval, Meşek, Tiras,

GOMER’ın oğulları: TOGARMİ, RİFAT (FIRAT),  AŞKENAZ (Hazarlar) oğulları ve YAVAN’ın oğlu TARŞİŞ . Bu isimler TÜRKÇE olma ihtimali yüksektir.

(HZ. NUH’un oğlu YAFET’ oğlu  GOMER’in oğlu) TOGARMİ’nin on oğlu vardır ki, bunlar; UYGUR, TİROS, AVAR, HUN, BARSİL, ZARNA, KOZAR (HAZAR), SANAR, BULGAR ve SÂBİR’dir.

Nuh’un torunu Gomer’e ve on oğullarına geçen topraklar; Tina (Tuna) nehrinden bütün kuzey toprakları, Büyük Deniz’in sularını (Hazar’ı) geçerek tüm doğuya (Asya) toprakları, güneyden aşağı Fırat’ın suladığı tüm topraklar ve (Basra) körfezin ortasındaki adaya kadar.  

Şimdi Tevrat’ın kökeni ölü deniz parşömenlerinden gelen bilgiye göre; Sam oğullarının Anadolu dahil karadenize kadar kuzey,  Aden’e kadar güney ve İran’a kadar doğu sınırlı bir toprağın verildiği tamamen bir uydurmadır. Kendilerine çizilen sınırları büyüterek dünya hakimiyetine sahip halk olarak göstermek isteyebilirler. Ama kendi yazılı kaynakları tam tersini göstermektedir.

Tina (Tuna) nehrinden bütün kuzey toprakları, Büyük Deniz’in sularını (Hazar’ı) geçerek tüm doğuya (Asya) toprakları, güneyden aşağı Fırat’ın suladığı tüm topraklar ve (Basra) körfezin ortasındaki adaya (Keşm Adası) kadar. Bölge Yafet soyundan Gomer oğullarına yani Türklere verilmiştir.

© Copyright (yazının her türlü hakkı korunmuştur; fikir ve sanat eserleri kanuna göre kısmen yada tamamen alıntı yapılamaz.)

Kaynak:

(1) Kumran Yazıtları- Geza Vermes 471-479
(2) Sümerlerin Kurnaz Tanrısı Enki -Yazar: Samuel Noah Kramer
(3) Araştırmacılar Tiras’ı Trakya veya Etrüsklerle ilişkilendirir . [4] 1838 yılında, Alman bilim adamı Johann Christian Friedrich Tuch [5] , Tiras’ı Etrüsk’lerle tanımlamayı önerdi – Herodot (I, 94) gibi Yunan ve Roma kaynaklarına göre Lydia’da göç etmeden önce Tyrsenoi (yunan olmayan) olarak yaşıyordu.  Tiras toprakları MÖ 8. yüzyıla kadar İtalya’ya kadar uzanmaktadır.

 

 

 

Fikrinizi Yazınız

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s